تغییر سبک زندگی هدف اصلی صفحات مجرمانه شبکه‌های اجتماعی

بهمن ۱۸, ۱۳۹۳

از دیگر رسانه ها

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی هدف اصلی صفحات مجرمانه شبکه‌های اجتماعی است، گفت: از میان ۳۵۰ صفحه که اقدام به انتشار محتوای مجرمانه می‌کردند، تاکنون ۱۳۰ صفحه به طور کلی حذف و مدیران آن دستگیر شده‌اند.

مصطفی علیزاده، کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه شب گذشته در گفتگوی تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما به تشریح عملیات اخیر مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری سپاه که موفق به شناسایی مهم‌ترین عناصر و شبکه‌های فعال در اینترنت که مأموریت ترویج فساد و استحاله سبک زندگی ایرانی داشتند پرداخت.

تغییر سبک زندگی هدف اصلی برخی از صفحات ایجاد شده در فضاهای مجازی

علیزاده در خصوص جزئیات دستگیری افرادی که در فضای مجازی به ترویج فساد می‌پرداختند اظهار داشت: همان طور که در بیانیه‌ مرتبط اعلام شد در نیمه دوم سال جاری بررسی‌ها نشان داد یک سری از صفحات ایجاد شده در فیس بوک ماموریت ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار دادند و آن هم تغییر سبک زندگی و نهاد خانواده‌ها بود در مجموع  از صفحاتی که قرار بود که این ماموریت را انجام دهند ۳۵۰ صفحه شناسایی شد که این صفحات توسط ۳۶ نفر اداره می‌شد .ند

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به جزئیات دستور کار این صفحات، توضیح داد: دستور کار اصلی این صفحات در ۳ حوزه مستهجن و غیر اخلاقی، شکل‌دهی به مسائل ابتذال به وسیله مدلینگ و در نهایت قبح شکنی از مقدسات دین بود.

 علیزاده اضافه کرد: هم اکنون از ۳۵۰ صفحه ۱۳۰ صفحه به طور کلی حذف شد و متهمانی که در این فضا فعالیت داشتند از استان‌های تهران، البرز، مازندران و گیلان بودند.

 کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه از دستگیری ۱۲ نفر متهم خبر داد و گفت: در این موضوع ۲۴ نفر بنا به حکم قضایی برای پاسخگویی دعوت شدند که البته در مورد این افراد بنایی بر بازداشت وجود ندارد.

 وی اضافه کرد:  متهمان این پرونده همگی آقا هستند و متوسط سن آنها ۲۵ سال است و همه سابقه قضایی دارند.

 علیزاده با بیان این که مدیران صفحات اجتماعی فیسبوک معضلات گوناگون از جمله مصرف روان گردان دارند، اظهار داشت: این افراد یا از مصرف کنندگان روان گردان هستند و یا از خانواده‌های طلاق‌اند و در صدد کسب موقعیت اجتماعی به این وسیله بودند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه ادامه داد: از آنجا که این افراد در جامعه فضای رشد مناسب نداشتند با ورود به شبکه های اجتماعی به دنبال کسب موقعیت اجتماعی بودند.

عدم بازدارندگی قوانین در فضای مجازیوی ضمن بیان این که مخاطبین این صفحات در رنج سنی ۱۸ تا ۲۸ سال هستند یادآور شد: فضایی ما برای شما روایت می‌کنیم سابقه ۶ ساله دارد زمانی که ما در سال ۸۸ با گردانندگان فضای مجازی مستهجن برخورد کردیم مسئولین آنها دستگیر و حکم قضایی خوبی برای آن صادر شد متاسفانه این احکام اجرا نشد اما پس از سپری شدن ۶ سال هر روز این روند گسترس یافت لذا در صورت عدم وجود عزم جدی نمی‌توان مقابله اساسی با این جریان داشت.

عدم بازدارندگی لازم در قوانین فضای مجازی همت مضاعف مجلس و قوه قضاییه برای رفع این معضل را میطلبد

علیزاده در خصوص پیش بینی‌های قانون برای تعدیب و مجازات این افراد گفت: بعضی قوانین بازدارنده است و برخی دیگر از این قابلیت بی‌بهره‌اند و ما از مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در این مسیر استمرار می‌طلبیم. از آنجا که برخی مجازات‌ها از بازدارندگی لازم برخوردار نیست برخی از مجرمین به کار خود ادامه می‌دهند و متاسفانه همین امر موجب می‌شود بسیاری از کاربران که قصد فعالیت در حوزه‌های مجرمانه ندارند، گرفتار شوند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه ادامه داد: این موضوع در ۳ حوزه رقم خورده و مدیران این صفحات در ۳ محور اصلی اخلاقی، اعتقادی و رفتاری اقدام به تهاجم فرهنگی می‌کنند.

وی با اشاره به معضلات اخلاقی این حوزه یادآور شد: این بخش شامل ایجاد برخی جذابیت‌ها مانند جمع آوری عکس‌های مستهجن بوده و این اقدام همزمان با انتشار شماره تلفن برخی زنان با عفت در زیر عکس‌ها منتشر و موجب مزاحمت برای این افراد می‌شود که به طور کلی این صفحات حذف شده‌اند.

علیزاده بخش دوم را پدیده ابتذال عنوان کرد و ادامه داد: شکل‌گیری پدیده مدلینگ توسط برخی عکاسی‌ها، آرایشگاه‌ها و مزون‌ها به این ترتیب شکل گرفت که آنها از مراجعه کنندگان خود عکس گرفته و آن را منتشر می‌کردند و از آن جا که افرادی که این عکس‌ها را منتشر کرده‌اند، زیر بار این عمل خود نمی‌روند لذا ضعف قوانین بازدارنده در این بخش بسیار محسوس است و به عنوان مثال برای انتشار این قبیل عکس‌ها جریمه نقدی تعیین و آتلیه مجرم پس از پرداخت این مبلغ مجددا قادر به کار ادامه است که البته ما با وزارت ارشاد برای صدور مجوز مشورت‌هایی انجام دادیم.

برخی دختران این مرز و بوم ناآگاهانه به سمت جریانات و اهداف صفحات مستهجن حرکت می کنند

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه بخش بعدی را این طور عنوان کرد که برخی از دختران این مرز و بوم که در معرض آسیب قرار دارند ناآگاهانه به سمت این جریانات حرکت می‌کنند و این موضع مهمی است که باید جلوی آن گرفته شود بسیاری از خانواده ‌ها به این دلایل از هم پاشیده می‌شوند و زمینه ابتلا به آسیب بسیاری از دختران جوان به این ترتیب فراهم می‌شود و بسیاری از خانواده‌ها حتی از فعالیت دخترانشان در این شبکه‌ها بی‌اطلاع‌اند که بازگشت آن ها بعضا غیر ممکن است.

علیزاده در ادامه با اشاره به قبح شکنی از مقدسات در شبکه‌های اجتماعی گفت: فرزندان انتظارات نا به جای خود را از پدران و مادرانشان در این شبکه‌ها جستجو می‌کنند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به شوخی‌هایی که در قالب مقدسات در این شبکه‌ها شکل می‌گیرد افزود: ماموریت این صفحات در این است که در قالب جوک به نق و غر زدن پیرامون هر مسئله‌ای که در کشور رخ می‌دهد دامن بزنند.

وی با اشاره به موفقیت‌هایی که در کشور اتفاق می‌افتد، افزود: هر موفقیتی که در کشور صورت می‌گیرد از سوی عده‌ای در این شبکه‌ها به تمسخر گرفته می‌شود.

مجرمان فضای اجتماعی به دنبال خود باختگی کاربران هستند

علیزاده با اشاره به کارکرد شبکه های اجتماعی خاطر نشان کرد: زمانی که کاربر شبکه های اجتماعی به این صفحات مراجعه می‌کند تصور می‌کند که با فضای شاداب و بانشاطی روبرو خواهد شد، اما این گونه نیست؛ آنها زمان برگشت با فضای خودباختگی مواجه می‌شوند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به حوزه اخلاقیات، رفتار و اعتقاداتی که دچار خودباختگی از سوی افراد شده است، اظهار داشت: آسیب قبل از ورود به فضای اجتماعی کمتر است این در حالی است که این آسیب‌ها پس از ورود بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به این که استفاده‌کنندگان از شبکه‌های اجتماعی دچار سرخوردگی می‌شوند و فضای عمومی را نیز دچار مشکل می‌کنند.

علیزاده با بیان این که این صفحات مجرمانه مورد سو استفاده شبکه‌های اجتماعی خارجی و ضدانقلاب قرار می‌گیرد، گفت: متاسفانه شبکه‌های اجتماعی به صورت انبوه اقدام به انتشار شایعات می‌کنند و و مدیران زیادی ناخواسته به دام این شبکه‌ها می‌افتند.

به همه شبکههای اجتماعی اشراف اطلاعاتی کامل داریم

علیزاده با تاکید بر این که ما به همه شبکه‌های اجتماعی به لحاظ اطلاعاتی اشراف کاملی داریم، اظهار داشت: از دوستان درخواست می‌کنم تا فضای این شبکه‌ها را به دور از گناه و معصیت کنند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به این که تلاش می‌کنیم تا فضای امنی را برای جوانان فراهم کنیم ادامه داد: به خانواده‌ها این نوید را می‌دهیم که این آسیب‌ها را کم خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

, , , ,

درباره جاوید

یک عمر گذشت... سالهای سال منتظر ما بودند یا ما به نظاره این سال ها نشسته ایم بازی با کلمات! یا واژه ها کار بیهوده ایست اما وقتی سودی دارد که حرف دلت را در قالبش بریزی و نجوای دلت را در زمزمه عاشقانه لحظه هایت به اشتراک بگذاری ... این وبلاگ برای همین منظور است!

نمایش تمام پست های جاوید

هنوز نظری نوشته نشده است.

پاسخ